Sports

Fenerbahçe ve Galatasaray Tarafların Arasındaki Farklar

Fenerbahçe ve Galatasaray futbol tarafların arasındaki farklar oldukça fazla olmasının yanı sıra bunların arasında elde edilen başarılar, takımların İstanbul’da bulunduğu yakalar elbette öne çıkar.

Türk futbolunun iki lokomotif takımı olarak dikkat çeken Fenerbahçe ile Galatasaray, kökeni Osmanlı Devleti dönemine kadar uzanan iki güzide kulübümüzdür. Bu ekiplerin arasında birden fazla fark olmasından ötürü birçok insan bunların detaylarını merak eder. Tıklayarak anında görebilirsiniz.

Fenerbahçe Ne Zaman Nerede Kuruldu?

Fenerbahçe ve Galatasaray tarafların arasındaki farklar yazımızda sarı lacivertli ekibin kuruluş yıllarına bakmak gerekiyor. Bu takım Kadıköy’de kurulmuştur ve burası da İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan bir semttir. Şu an merkez ilçe konumundadır. 1907 yılında kurulmasının yanı sıra maçlarını 50.530 kişilik kapasiteye sahip olan Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda oynar.

Başlangıçtan günümüze takımın başkanları ise Nurizade Ziya Songülen, Ayetullah Bey, Tevfik Haccar Taşçı, Hakkı Saffet Tarı, Galip Kulaksızoğlu, Osman Fuat Efendi, Emirzade Arif, Mehmet Hulusi Bey, Dr. Hamit Hüsnü Kayacan, Sabri Toprak, Dr. Nazım Bey, İ. Refik A. Nuri Sekizinci, Ömer Faruk Efendi, Şükrü Saracoğlu, Ali Muhittin Hacıbekir, Osman Kavrakoğlu, Bedii Yazıcı, Zeki Rıza Sporel, Agah Erozan, Medeni Berk, Hasan Kamil Sporel, Razi Trak, Dr. İsmet Uluğ, Faruk Ilgaz, Emin Cankurtaran, Faruk Ilgaz, Razi Trak, Ali Şen, Faruk Ilgaz, Fikret Arıcan, Tahsin Kaya, Metin Aşık, Güven Sazak, Hasan Özaydın, Ali Şen, Aziz Yıldırım, Ali Y. Koç olarak dikkat çeker.

Fenerbahçe Lig Başarıları Nelerdir?

Takımın başarıları tabi ki en fazla merak edilen konuların arasında bulunur. Sarı lacivertli ekibin herhangi bir Avrupa kupası şampiyonluğu yoktur. Türkiye lig sıralaması kapsamında 2013 yılında çıkmış olduğu yarı final en bilinen başarısıdır.

Aynı zamanda takımın ligde 19 kere şampiyon olduğunu görmekteyiz. Bu tarihler 1959 sonrasını kapsar. Fakat son dönemde buna dair birçok tartışma vardır ve Fenerbahçe bu tarih öncesinin de sayılmasını talep ettiğinden buna dair inceleme halen sürmektedir. 9 defa Süper kupa sahibi olan Fenerbahçe, 7 kere de Türkiye Kupasını kazanmasını bilmiştir. 2023-2024 sezonunda 8 maçta 8 galibiyet alarak zirvede bulunan ekip, şampiyonluğun en güçlü adaylarından birisidir.

Galatasaray Ne Zaman Nerede Kuruldu?

Sarı kırmızılı ekibin de bir İstanbul takımı olduğunu görmekteyiz. Ancak Avrupa kıtasında kurulmuştur. Bugünkü Beyoğlu ekibin merkezi olarak kabul edilse de daha sonradan bu değişmiştir.

1905 yılından itibaren mücadele eden takım, Galatasaray Lisesi içinde çıkmıştır. Osmanlı Devleti zamanında Türklerin futbolda geri kalması, kurulan birçok takımın azınlıklara ait olmasından ötürü buna bir nevi yanıt olarak oluşturulmuştur. O günden bugüne hem ligde hem de Avrupa arenasında takım mücadelesini devam ettiriyor.

Takımın başkanları arasında Ali Sami Yen, Refik Cevdet Kalpakcıoğlu, Yusuf Ziya Öniş, Ali Haydar Şekip, Ahmet Robenson, Adnan İbrahim Pirioğlu, Necmettin Sadak, Abidin Daver, Ahmet Kara, Tahir Kevkep, Ali Haydar Barşal, Fethi İsfendiyaroğlu, Ethem Menemencioğlu, Saim Gogen, Sedat Ziya Kantoğlu, Nizan Nuri, Adnan Akıska, Tevfik Ali Çınar, Osman Dardağan, Muslihittin Peykoğlu, Suphi Batur, Ulvi Yenal, Refik Selimoğlu, Sadık Giz, Selahattin Beyazıt, Prof. Dr. Mustafa Pekin, Prof.Dr.Ali Uras, Dr.Ali Tanrıyar, Alp Yalman, Faruk Süren, H.Mehmet Cansun, Özhan Canaydın, Adnan Polat, Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat, Mustafa Cengiz, Burak Elmas, Dursun Özbek isimleri yer alır.

Galatasaray Lig Başarıları Nelerdir?

Fenerbahçe ve Galatasaray tarafların arasındaki farklar derken elbette sarı kırmızılıların başarılını unutmamak şarttır. Özellikle söz konusu Avrupa olduğunda Galatasaray öne çıkıyor. Bundan dolayı sarı kırmızılı ekip için Türkiye’nin en başarılı takımı demek hiçbir şekilde yanlış olmayacaktır.

Bu ekibin başarılarına göz attığımızda ise karşımıza şunlar çıkıyor;

  • Gazi büstü bunlardan birisidir ve bu kupa sadece Galatasaray takımının müzesinde yer alır. Sadece bir kere düzenlenen organizasyon Atatürk’ün sağlığında yapılmıştır.
  • Sarı kırmızılı takım aynı zamanda 5 kere Atatürk kupasını kazanmıştır.
  • Süper lig şampiyonluklarına baktığımızda ise sonuncusu 2023 yılı olmak üzere bunun 23 kere kazanılmış olduğunu görmekteyiz.
  • Galatasaray takımını özel kılan ve aynı zamanda en başarılı Türk kulübü unvanını almasına neden olan kupalar ise 2000 yılında alınan Süper kupa ve UEFA kupasıdır.
  • Türkiye kupasını 18 kere alan takım 10 defa da Cumhurbaşkanlığı kupasını kazanmasını bilmiştir.

Lig Maç Özetlerine bakarak takımların durumları hakkında bilgi almayı sakın ihmal etme.

Fenerbahçe ve Galatasaray Rekabetinde Son Durum Nedir?

Rekabetin istatistiki sonuçlarına bakmak gerekirse bunun ilk olarak 1909 yılında başladığının altını çizelim. Yani iki takımın birbirlerine karşı olan mücadelesi 100 seneyi çoktan geçmiş durumda. Toplamda iki ekip 398 kere karşı karşıya gelmiştir. Bu maçlara kıtalar arası derbi adı da veriliyor. Aynı zamanda dünyanın en bilinen derbilerinden birisi olduğunu hatırlatalım.

İki takım bugüne kadar tam 398 kere karşı karşıya geldiler. Toplamda Fenerbahçe takımı 147 kere galip geldi. Galatasaray ise sahadan 125 defa galibiyet ile ayrıldı. 126 müsabaka ise beraberlikle sona erdi. En gollü maçlar ise 1911 yılında Galatasaray’ın 7-0 üstünlüğü ile biten müsabaka ve 2002 senesinde Fenerbahçe’nin 6-0 yendiği maçtır. Son müsabakayı ise kendi evinde oynayan Galatasaray rakibini 3-0 ile geçmesini bilmiştir.

İki takımın arasındaki maçlarda en çok sahaya çıkan oyuncu 56 kere ile Galatasaraylı Turgay Şeren olmuştur. Bu müsabakalarda en fazla golü ise 29 defa Fenerbahçeli oyuncu Zeki Rıza Sporel kaydetmiştir. En çok taraftarın olduğu maç ise 2003 yılında Atatürk Olimpiyat Stadyumunda oynanan karşılaşma olmuştur. Bu müsabakayı tam 70.125 kişi biletli olarak izlemiştir.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Sports